2018-07-24
Powolny rozwój miasta Rotterdam datuje się XIII wiek, z którego pochodzą pierwsze wzmianki o rybackiej osadzie. W owym ośrodku portowym zajmowano się rybołówstwem, handlem i żeglugą. Patrząc na dzisiejszy Rotterdam trudno pojąć, że miasto zostało praktycznie zrównane z ziemią przez nazistów w maju 1940 roku. Od tego czasu planiści i architekci stworzyli tu wiele ciekawych budynków, nadających Rotterdamowi charakter współczesnego miasta. Port także zyskał dawną świetność i nie bez przyczyny nazywany jest największym tranzytowym portem na świecie. Niewielką ilość zabytków w Rotterdamie wynagradzają inne atrakcje, których tutaj nie brakuje. Zatem jakich miejsc nie można tutaj pominąć?
1. Most wiszący Erasmusbrug
Fot. Shutterstock
Swego rodzaju wizytówką Rotterdamu jest most wiszący Erasmusbrug. Otwarty 6 września 1996 roku przez królową Beatrycze łączy południowe i północne dzielnice miasta, rozdzielone przez rzekę Nowa Moza. Jego nazwa Erasmusbrug pochodzi od największego z rotterdamczyków – Erazma, jednego z czołowych humanistów renesansu. Jego najsłynniejsza filozofia głosiła, że człowiek z natury jest dobry, zło zaś pochodzi z niewiedzy.
Fot. Shutterstock
Warte uwagi jest to, że 89-metrowy fragment mostu jest zwodzony, co daje mu miano największego i najcięższego mostu zwodzonego w Europie. Most stanowił plan hollywoodzkich produkcji, wyścigów Red Bull Air oraz część trasy w wyścigu kolarskim Tour de France.
2. Hala targowa Markthal
Fot. Shutterstock
Nietypowe centrum handlowe Markthal to budynek mieszkalno-biurowy z częścią handlową. Nie brzmi to zachęcająco, a jednak. Architektura budynku przypomina swoim kształtem podkowę, wewnątrz której znajduje się targ. Od zewnętrznej strony można zobaczyć okna należące do pomieszczeń biurowych lub prywatnych mieszkań. W podziemiu mieści się 4-piętrowy parking, z którego jest w stanie skorzystać aż 1200 kierowców - jest to największy parking w Rotterdamie. Stosunkowo nowe centrum handlowe, bo otwarte zaledwie w 2014 roku zachęca przede wszystkim stoiskami z różnymi przysmakami.
Fot. Shutterstock
Największą uwagę odwiedzającego przyciągną jednak malunki na ścianach. Kompozycja nosi nazwę „Róg obfitości”. Przedstawia kolorowe grafiki, które zostały wykonane przy pomocy programu studia Pixar. Malownicze dzieło przedstawia ogromne owady, warzywa oraz kwiaty.
3. Rotterdam z innej perspektywy - Euromast
Fot. Shutterstock
Zbudowany w latach 1958-1960 punkt widokowy, obecnie ma 186 metrów wysokości. Początkowo wysokość wynosiła 101 metrów i stanowiła najwyższą w mieście. Konkurencja nabierała na sile, więc architekci wpadli na pomysł rozbudowy wieży o 85 metrów, co łącznie daje 186 metrów. W słoneczne dni widok z wieży roztacza się nawet do 30 kilometrów. Oznacza to, że z wieży widokowej można zobaczyć nawet Hagę!
Fot. Shutterstock
Wieża składa się z dwóch kondygnacji. Na pierwszym poziomie, zwanym potocznie "gniazdo kruka", znajduje się restauracja. Drugi poziom to kolejna część wieży widokowej. Jest to platforma w kształcie koła, do której wchodzą odwiedzający, następnie zostaje zamknięta i powoli, jednocześnie obracając się wokół własnej osi, wjeżdża na szczyt wieży. Nie można z niej wyjść. Całość przez cały czas się kręci nawet wtedy, gdy osiągnie już ostateczną wysokość. Przy zjeździe w dół wciąż się przekręca, co daje możliwość zobaczenia wszystkiego.
4. Ratusz miejski
Fot. Shutterstock
Ratusz miejski w Rotterdamie wybudowany został w latach 1914-1920. Jest jednym z nielicznych budynków, które przetrwały bombardowania w 1940 roku. Ratusz uznany jest za zabytek narodowy. W środku znajduje się wysoka na 71 - metrów dzwonnica, na której szczycie mieści się posąg złotego anioła pokoju. Sam budynek jest otoczony wielkim dziedzińcem.
5. Museum Boijmans Van Beuningen
Jedno z sześciu największych muzeów sztuki w Holandii mieści ponad 125 000 dzieł, obejmujących malarstwo, rzeźbę, rzemiosło artystyczne, fotografie i inne media w zakresie od wczesnego średniowiecza po czasy współczesne.
Fot. Shutterstock
Nawet najwięksi przeciwnicy sztuki nie mogą nudzić się w tym muzeum. Unikalna kolekcja sztuki od średniowiecza do współczesnej obejmuje dzieła wielkich artystów takich, jak Jan van Eyck, Paolo Veronese, Peter Paul Rubens, Rembrandt van Rijn czy Hieromin Bosch. Wśród młodszych nazwisk podziwiać można obrazy Claude’a Moneta, Vincenta van Gogha, Pieta Mondriana, Paula Delvauxa oraz Christo. Wizyta w Museum Boijmans Van Beuningen to niepowtarzalna szansa, żeby zobaczyć słynne przykłady sztuki rzeźbiarskiej, jak chociażby „Tancerki” Degasa bądź dzieła Rodina i Man Raya.
6. Największy w Europie port
Fot. Shutterstock
Niewiele osób wie, że największy w Europie port znajduje się właśnie w Rotterdamie. Jest to obowiązkowy punkt na mapie tego miasta! Szczególnie warto udać się tam nocą i na własne oczy zobaczcie jego ogrom. Żeby wyobrazić sobie, jak wielki jest ten port, trzeba wiedzieć, że obecnie posiada on takie zaplecze handlowe, że jest w stanie dostarczyć towary do 100 milionów konsumentów dziennie.
Będąc w okolicy można zajrzeć do Muzeum Morskiego. Rotterdam pełen jest interesujących muzeów i galerii, ale bezprzyznać wyjątkowość temu miejscu. Na przestrzeni dziejów niezliczone statki przewinęły się przez tutejsze zabytkowe porty, a w muzeum na własne oczy zobaczycie wiele przykładów takich jednostek. Poza replikami zachowały się tu też najprawdziwsze egzemplarze starych statków.
7. Kościół św. Wawrzyńca w Rotterdamie
Fot. Shutterstock
Po niderlandzku nazywany Grote of Sint-Laurenskerk lub Laurenskerk Rotterdam jest głównym kościołem w Rotterdamie. Tę protestancką świątynię znaleźć można przy Grotekerkplein 27. Późnogotycka budowla powstała w latach ok. 1449–1525 jest jedynym, jaki ocalał ze średniowiecznego Rotterdamu. Zniszczenia, jakich kościół doznał w czasie II wojnie światowej i jego późniejsza odbudowa symbolizują niejako wzloty i upadki tego miasta i jego mieszkańców.
Fot. Shutterstock
Z kościołem wiąże się legenda według, której w XV wieku, kiedy zaczęto budować świątynię, każdy kto ofiarował 3 tysiące sztuk cegieł, mógł otrzymać obywatelstwo Rotterdamu. Podarowane cegły miały być przeznaczone na wieżę kościelną. Obecnie z tej wieży można podziwiać miasto.
8. Feijenoord Stadion
Fot. Shutterstock
Wśród atrakcji Rotterdamu nie można pominąć fanów piłki nożnej, którzy będąc w tym powinni odwiedzić to miejsce. Mowa o zbudowanym na krótko przed II Wojną Światową Feijenoord Stadion, znanym także jako "De Kuip". Obecnie obiekt służy najsłynniejszemu z holenderskich klubów piłkarskich - Feyenoord. Miejsce tutaj mają ważniejsze wydarzenia sportowe, jak Puchar Holandii. Wiele meczów rozgrywa także holenderska reprezentacja. Najwierniejsi fani piłki pamiętają, że w 2000 roku na tym stadionie rozegrano finał mistrzostw Europy, kiedy to odbywały się w Belgii i Holandii.
Fot. Shutterstock
Warto zaznaczyć, a kibicom przypomnieć, że w barwach drużyny z Rotterdamu występowali Włodzimierz Smolarek, jego syn Euzebiusz oraz Jerzy Dudek. Stadion można zwiedzać z przewodnikiem w wyznaczonych dniach i godzinach. Kto wie, może warto jeszcze sprawdzić, czy aby podczas naszej wizyty nie odbywa się jakiś mecz? Takie wydarzenie może sprawić, że wizyta w tym miejscu będzie zapamiętana o wiele lepiej i do końca życia.
9. Zoo, które jest czynne od 1857 roku
Nie bez powodu, co roku półtora miliona osób odwiedza jedno z najstarszych zoo w Holandii "Diergaarde Blijdorp". Wyjątkowy ogród zoologiczny podzielony jest na różne kontynenty, gdzie zwierzęta żyją w otoczeniu przypominających ich naturalne siedliska.
Fot. iStock
Spacer przez zoo w Rotterdamie daje możliwość przemierzenia różnych krain. Od sawanny, przez wyspę goryli, rzekę krokodyli, jaskinię nietoperzy, tropikalny park ze słoniami aż po lodową grotę, gdzie można zobaczyć niedźwiedzie polarne pływające w lodowatej wodzie. Miejscem szczególnym jest jednak podwodny tunel, który pozwala podglądać życie niebezpiecznych morskich stworzeń z bliska. Widok przerażających rekinów to nic! Można zobaczyć tam żółwie, wydry, maskonury i pingwiny.