#onetontour Austria Latem
  • Powered by
#onetontour austria-latem
Artykuł
Eisenstadt - stolica regionu Burgenland

2018-05-29

Miasto Eisenstandt leży u podnóża Gór Litawskich. Pełni funkcję stolicy kraju związkowego Burgenland, który stanowi swoistą spiżarnię, zwłaszcza w dziedzinie uprawy winorośli, tytoniu i buraków cukrowych, ale także warzyw. Nie wolno zapominać, że jest to również ośrodek przemysłu spożywczego i włókienniczego.
Eisenstadt - stolica regionu Burgenland

Jak dowodzą wykopaliska archeologiczne, pierwszymi mieszkańcami terenów dzisiejszego Eisenstadt byli Celtowie, a następnie Rzymianie. Miasto istniało już w dość rozwiniętej formie około VIII wieku naszej ery. Na przełomie tysiącleci wybudowano tutaj twierdzę, ale nie miała ona szczęścia. Najpierw budowla została zniszczona przez wojska Leopolda III, a następnie przez najazdy Mongołów.

Kiedy rodzina Kanizsai przejęła miasto w drugiej połowie XIV wieku, na miejscu ruin powstała nowa twierdza, przebudowywana później w postać współczesnego zamku. Krótko później miasto otrzymało też prawo organizowania targów. Przez następne dwieście lat nad regionem panowały Węgry, a przejęcie władzy nad miastem przez rodzinę Esterhazy, wydatnie wpłynęło na jego rozwój, a zwłaszcza na krzewienie kultury, dzięki osobie Josepha Haydna. W roku 1809 Eisenstadt został zajęty przez francuskie wojska Napoleona. Powrót do Austrii był poprzedzony plebiscytem, a nastąpił w 1921 roku.

Zabytki i atrakcje Eisenstadt 

Eisenstadt jest miastem o długiej historii, w związku z tym może pochwalić ciekawymi zabytkami. Najważniejszym z nich jest oczywiście monumentalny gmach zamku Esterhazych, ale nie brakuje tu również innych budowli. W centrum miasta znajduje się tradycyjny rynek, przy którym można podziwiać budynek ratusza i kamienic pochodzących z XVII wieku.

W Eisenstadt znajduje się także dom, w którym żył i tworzył znany kompozytor J. Haydn, gdzie obiecnie mieści się muzeum poświęcone działalności artysty, a w miejscowym kościele cmentarnym jego mauzoleum. Spacerując po mieście warto zahaczyć o dzielnicę żydowską, która rozpościera się wzdłuż ulicy Unterbergstrasse i Placu Jerozolimskiego. Aktualnie na terenie dzielnicy mieści się największe w Austrii Muzeum Żydowskie, poświęcone historii i obyczajom tutejszych Żydów. W północnej części mieści się dobrze zachowany kirkut.

 

                         Fototapeta: Klasztor franciszkanów w Eisenstadt

 

Dwa najważniejsze kościoły Eisenstadt to gotycki kościół św. Marcina z XV/XVI wieku oraz gotycko-barokowy kościół Franciszkanów z XV-XVII w. W mieście znajduje się także Rossschweme, czyli sporych rozmiarów fontanna, która została ozdobiona rzeźbami plenerowymi. Na uwagę zasługuje również ogród ziołowy Haydna - niewielki ogród warzywno-ziołowy, zlokalizowany przy Burgerspitalgasse. Ogród jest bardzo zadbany, uprawia się w nim zioła i kwiaty, tak jak za czasów Haydna. Rośliny oznaczone są tabliczkami botanicznymi. Przyroda w mieście to również piękny i zadbany park zamkowy.

 

Eisenstandt

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać