2018-12-07
Zagłębie Ruhry należy do pięciu największych aglomeracji w Europie. Tworzą je Bochum, Dortmund, Duisburg, Essen i Oberhausen oraz wiele mniejszych miast. Zamieszkiwany przez prawie 5,2 milionów ludzi obszar kojarzy się głównie z przemysłem węgla kamiennego i stali. Region ten jednak zupełnie się zmienia. Jarosław Kuźniar wraz z ekipą Onet On Tour postanowił sprawdzić, jak wygląda teraz.
Maximilianpark w Hamm
Park Maximilianpark w Hamm należy do trasy dziedzictwa industrialnego Zagłębia Ruhry. W 1902 roku w kopalni Maximilian wydobyto pierwszą tonę "czarnego złota". Zaledwie 10 lat później wydobywano tutaj już ponad 100 tys. ton węgla. Jednak w 1943 roku kopalnię zamknięto. Budynki do niej należące zaczęły popadać w ruinę. W smutnej pustce w zadziwiający sposób zaczęły pojawiać się liczne rośliny. Postanowiono to wykorzystać.
W 1984 roku budynek, który służył do sortowania węgla, przerobiono. Tak powstał najsłynniejszy element parku - szklany, mierzący 35 metrów słoń, w którego wnętrzu znajduje się ogród oraz muzeum. Zaprojektował go Horst Rellecke, dostrzegając w budynku dawnej kopalnianej łaźni niebywały architektoniczny potencjał. Zwiedzający mogą skorzystać z windy i podziwiać z wysokości piękny widok na cały park, miasto oraz krajobraz Północnej Westfalii.
W tym miejscu Jarosław Kuźniar spotkał się z Jorgem Rogalla - szefem całego kompleksu. Rozmawiali o tym, jak zmieniają się industrialne pozostałości na parki oraz o filizofii, jaka się za tym kryje.
Maxipark można zwiedzać w sezonie zimowym od października do marca w godzinach 10:00-19:00.
Schiffshebewerk Henrichenburg
Schiffshebewerk Henrichenburg to zabytkowa podnośnia statków z 1899 roku, która została przerobiona na muzeum. Od ponad 30 lat jest nieczynna. W Muzeum Przemysłu ożywa jednak jej historia oraz ludzi, którzy pracowali kiedyś na kanale. Ze szczytu obu wież rozciąga się niesamowity widok na konstrukcję stalową oraz krajobraz nad kanałem Waltropu.
Obecnie podczas wycieczek po tym miejscu, można dowiedzieć się , jak 50 lat temu żyła i pracowała typowa rodzina na kanale śródlądowym. Kilka razy dziennie wycieczkowy statek parowy wyrusza z pomostu sprzed muzeum.
Co roku organizuje się tam jarmark bożonarodzeniowy, na którym dzieci czekają aż Święty Mikołaj przypłynie na łodzi. Nasza ekipa miała szansę zobaczyć, jak Mikołaj cumuje do portu.
Legendarna restauracja "Gdańska" w Oberhausen
Jarosław Kuźniar spotkał się z właścicielami słynnej polskiej restauracji "Gdańska" - Marią i Czesławem Gołębiewskimi.
Polacy otworzyli interes mając nadrzędny cel - promowanie polskiej kultury. W restauracji odbywają się spektakle, koncerty LIVE, ale i wystawy, czy polskie noce literatury. Co ciekawe, co roku przyznają oni też statuetkę Neptuna dla osób dbających o dobre stosunki polsko - niemieckie.