#onetontour Austria Latem
  • Powered by
#onetontour austria-latem
Artykuł
Zamek Esterházy w Eisenstadt

2018-05-21

Dwa nazwiska są nieodłącznie związane z miastem Eisenstadt: ród Esterházych, w którego posiadaniu znajdował się Zamek Esterházy, oraz Joseph Haydn. Słynny kompozytor przez ponad 40 lat był książęcym kapelmistrzem na dworze Esterházych, a zamek był ważnym miejscem, w którym powstawała jego muzyka.
Zamek Esterházy w Eisenstadt

Wyjątkowa atmosfera tego budynku, który łączy w sobie barokowy przepych, klasycystyczną surowość oraz wpływy austriackiego biedermeieru, zainspirowała Josepha Haydna do komponowania niezwykłej muzyki.

Do dzisiaj w sali, w której miały miejsce prapremiery dzieł Haydna, odbywają się koncerty i wciąż cieszy się ona sławą jednej z najlepszych sal koncertowych świata. Sala Haydna, ozdobiona misternymi freskami, jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem zamku i główną sceną Festiwalu Haydna, na który co roku przybywają miłośnicy jego muzyki z całego świata.

Ambitny jest także program kulturalny dla dzieci. Podczas gdy najmłodsi zwiedzając zamek słuchają opowieści o życiu książąt, rodzice mogą przespacerować się po oranżerii lub w urządzonych z przepychem komnatach zamku – na przykład w „małym salonie chińskim” lub w sali „Empire" – spróbować się poczuć jak członkowie szlachetnego rodu Esterházych.

Po tej przyjemnej dawce wiedzy o kulturze warto się udać do należącej do zamku winnicy, gdzie podczas wycieczki z przewodnikiem po gospodarstwie można spróbować niektórych win z jej asortymentu.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać