#onetontour czechy
  • Powered by
#onetontour czechy
Artykuł
Odkrywamy Brno

2019-05-22

Ekipa Onet On Tour na czele z Jarosławem Kuźniarem dotarła do stolicy Moraw - Brna. Drugie co do wielkości miasto Republiki Czeskiej przywitało ich słońcem, ale i wyjątkowym spokojem i sporą ilością atrakcji turystycznych.
Odkrywamy Brno

Brno nazywane jest bramą i stolicą Moraw Południowych. Miasto, w którym żyje wielu studentów, wciąż dla Polaków stanowi nieodkrytą atrakcję Czech, a szkoda. Brno jest bowiem jednym z najprzyjemniejszych europejskich miast idealnie nadających się na weekendowy wypad lub kilkudniową przerwę w drodze na południe Europy z winnicami w tle.

 

Kiedy na Morawach upadały fabryki i region zmagał się z transformacją przemysłową, postawiono na rozwój technologii IT. Dzięki temu obecnie okolice Brna nazywane są "Doliną Krzemową" Europy Środkowej.

 

 

South Moravian Innovation Centre

 

W Centrum Innowacji Południowych Moraw Jarosław Kuźniar spotkał się z Petrem Chladkiem. Rozmawiali o obecnej sytuacji ekonomicznej w tej części Republiki Czeskiej. Jak opowiadał Dyrektor Centrum, przybywa firm działających w sektorze zaawansowanych technologii, cyfrowych przedsiębiorstw oraz uczelni technicznych przygotowujących młodych ludzi do pracy w podobnych dziedzinach. Dzięki takiemu rozwojowi dawne tereny fabryk mogły się odrodzić.

 

 

Można powiedzieć, że Brno stało się kwitnącym punktem Europy Wschodniej. W rankingu CEE/CIS jest najszybciej rozwijającym się miastem w sektorze startupów technologicznych, wyprzedzając m.in. Pragę, Warszawę i Bukareszt. Co ciekawsze od 2003 roku powstało tam ponad 1,5 tys. miejsc pracy.

 

 

Perła Brna - Willa Stiassny

 

Modernistyczna willa na mapie Brna zlokalizowana jest przy ul. Hroznovéj 14. Zaprojektowana została przez Ernsta Wiesnera. Jej nazwa pochodzi od nazwiska zamawiającego ją tekstylnego przemysłowca Alfreda Stiassny.

 

 

Piętrowy budynek zaprojektowany został na rzucie litery L. Obok stoją jeszcze budynki garażowe i dwa mniejsze przy wjeździe. Fasadę zdobią w powierzchnie okienne i drzwi w piaskowcowych ościeżnicach. Na południowej stronie zamontowano wysuwane markizy. Jadalnia znajduje się od strony ogrodu.

 

 


Pomieszczenia reprezentacyjne mieściły się na parterze, a na piętrze pokoje służby, pokoje dla gości, część socjalna oraz bawialnia dla dzieci z wyjściem na taras.

 

 

Morawski Kras - ukryty skarb

 

Na całym terenie Południowych Moraw znajduje się ponad 1100 jaskiń, z których cztery udostępnione są dla zwiedzających.

 

 

Są to: jaskinie Punkevní - z możliwością spływu łodziami podziemną rzeczką Punkvią połączoną ze zwiedzaniem dna przepaści Macocha, jaskinia Kateřinská, która słynie z unikatowych stalagmitów w kształcie słupa, jaskinia Balcarka z bogatą i kolorową naciekową dekoracją oraz Sloupsko-šošůvskie jaskinie, tworzone przez potężne korytarze i podziemne przepaści.

 

 

Jarosław Kuźniar z ekipą Onet On Tour odwiedził jedną z jaskiń, która pozostaje niedostępna dla turystów.

 

 

 

Valtickie Podziemi

 

Wydawać by się mogło, że narodowym trunkiem Czechów jest piwo, kiedy jednak dotrze się na Morawy, szybko okaże się, że kraj powinien słynąć przede wszystkim ze wspaniałego wina.

 

 

Valtickie Podziemia są unikatowym labiryntem połączonych, częściowo odnowionych, zabytkowych piwnic, o łącznej długości 800 m. Powstanie piwnic datuje się na rok 1289 i jest ono związane z założeniem klasztoru franciszkanów.

 

 

W Podziemiach Valtickie Radovan Zdarsky opowiedział ekipie o tradycjach, specyfice lokalnego wina i nie tylko.

 

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać