#onetontour Węgry
  • Powered by
#onetontour Węgry
Artykuł
Teren nad tym jeziorem bywa nazywany "węgierskim morzem"

2019-10-10

Krajobraz kulturowy Jeziora Fertö/Nezyderskiego to wpisany w 2001 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO obszar położony na terytorium Austrii i Węgier.
Teren nad tym jeziorem bywa nazywany

Jezioro Nezyderskie to jezioro o powierzchni 157 km kwadratowych wód i powierzchni całkowitej wynoszącej 285 km kwadratowych. Jezioro ma długość 34 kilometrów i szerokość od 4,5 do 8 kilometrów.

 
Jezioro Nezyderskie leży na pograniczu austriackiego kraju związkowego Burgenland oraz węgierskiego komitatu Győr-Moson-Sopron, na południe od Gór Litawskich, w Nizinie Nezyderskiej, dokładnie w północno-zachodniej części Małej Niziny Węgierskiej.



Jezioro stanowi pozostałość po lodowcu dunajskim. Obecne koryto jeziora nie jest naturalną rzeźbą terenu – układ wód został zmodyfikowany na koniec XIX stulecia w celu melioracji, czyli nawadniania konkretnych obszarów terenu. Na przełomie XIX i XX wieku Jezioro Nezyderskie połączono za pomocą specjalnie wybudowanego Kanału Einser z rzeką Rábca. Z tego powodu poziom tutejszej wody musi być regulowany i kontrolowany. Za proces ten odpowiada śluza na kanale, wybudowana nieopodal węgierskiej wsi o nazwie Mekszikópuszta.  

 

Źródło: Getty Images

 


Jezioro należy do typowych jezior stepowych, będących unikatem w tej części Starego Kontynentu. Okresowo wysychające fragmenty jeziora zarastają typową dla stepu roślinnością. Na wschód od niego znajdują się małe jeziorka w liczbie około 80, które również okresowo wysychają, a tereny stają się typowym stepem z niską, pustynną roślinnością i jasną, spękaną ziemią.



Region jeziora był przez osiem tysięcy lat zamieszkiwany przez rozmaite społeczności, co wpłynęło na zróżnicowany krajobraz kulturowy tego obszaru. Na tych terenach znajduje się kilka pałaców powstałych w XVIII i XIX wieku, jednocześnie napotkać można tu budowle typowe dla austriackich i węgierskich osad wiejskich.

 
Wzdłuż jeziora znajdują się węgierskie miasta – Fertőrákos, Sopron, Fertőboz, Balf, Fertőd i Mekszikópuszta oraz austriackie – Podersdorf, Illmitz, Weiden am See, Jois, Neusiedl am See, Winden am See, Purbach am Neusiedlersee, Breitenbrunn, Donnerskirchen, Oggau am Neusiedler See, Rust i Mörbisch am See.

 

Źródło: Getty Images


Na przylegających do jeziora terenach znajdują się objęte ochroną parki narodowe: austriacki Nationalpark Neusiedler See – Seewinkel i węgierski Fertő-Hanság Nemzeti Park.

 

Krajobraz kulturowy Jeziora Fertö/Nezyderskiego - ciekawostki


Ciekawostką tego rejonu jest to, iż Jezioro Nezyderskie staje się w sezonie turystycznym wielką atrakcją. Na wodach Jeziora Nezyderskiego uprawiany jest windsurfing i żeglarstwo, a teren cieszy się wielką popularnością jako miejsce relaksu i rekreacji turystów i miejscowej ludności.


Ze względu na te walory teren nad jeziorem bywa nazywany „węgierskim morzem”.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać