#onetontour izrael
  • Partner
#onetontour izrael
Artykuł
Jedna podróż, dwa miasta. Tel Awiw i Jerozolima

2018-06-26

Tel Awiw – tętniąca życiem nowoczesna metropolia, która ma do zaoferowania plaże ze złotym piaskiem, modne kluby nocne i liczne restauracje z pysznym - nie tylko tradycyjnym - jedzeniem. Zaledwie czterdzieści minut dalej znajdziesz zupełnie inny świat, czyli Jerozolimę. Największe miasto Izraela przyciąga przede wszystkim pielgrzymów, ale co warto podkreślić – jest niezwykle ważne dla wyznawców aż trzech religii – chrześcijaństwa, judaizmu i islamu.
Jedna podróż, dwa miasta. Tel Awiw i Jerozolima

Pomimo geograficznej bliskości miasta mają zupełnie inne krajobrazy, oferują inne możliwości i smaki. Dlatego właśnie warto odwiedzić je podczas jednej podróży. Bo gdzie indziej tak łatwo połączyć dobrą zabawę i wypoczynek na plaży z doznaniami duchowymi, jakie oferuje najświętszych miejsc trzech religii? Podpowiadamy, co robić podczas pobytu w Tel Awiwie i Jerozolimie.


Tel Awiw – miasto, które nie zasypia

Newe Cedek – pierwsza dzielnica Tel Awiwu

Newe Cedek uznawane jest za pierwszą dzielnicę Tel Awiwu, mimo że powstało jeszcze przed oficjalnym założeniem samego miasta. Co ciekawe, hebrajska nazwa osiedla Newe Cedek oznacza w języku polskim „Dom Sprawiedliwości” i została ona zaczerpnięta z jednego z wersetów Księgi Jeremiasza.

 

Na terenie dzielnicy położone jest tzw. Białe Miasto, czyli zgrupowanie niemal 4 tys. budynków wzniesionych w stylu Bauhaus i międzynarodowym. Powstały one w latach 30. XX wieku. Warto podkreślić, że jest to największe na świecie zgrupowanie budynków wybudowanych w tym stylu – od 2003 roku znajduje się ono na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jak Bauhaus trafił do Tel Awiwu? Przywędrował z Niemiec wraz z uciekającymi przed prześladowaniami żydowskimi architektami. W mieście, które w tamtym czasie intensywnie się rozbudowywało, mieli oni ogromne pole do popisu. Spoglądając na budynki należące do „Białego Miasta” trudno uwierzyć, że cześć z nich liczy sobie ponad 70 lat – są zdecydowanie ponadczasowe.

 

 

Bazar Carmel – tu bije serce miasta

Bazar Carmel jest najbardziej znanym i największym targowiskiem w Tel Awiwie. Powstał w 1920 roku (wtedy burmistrz Tel Awiwu Meir Dizengoff zatwierdził plan utworzenia małego placu targowego przy ulicy HaCarmel) i przez lata stopniowo się rozrastał, pochłaniając kolejne uliczki. W efekcie ulice HaCarmel oraz Nahalot Binjamin zamknięto dla ruchu samochodowego i powstał największy deptak w mieście.

 

Na bazarze sprzedawane jest nie tylko jedzenie, ale także m.in. odzież, obuwie, sprzęt gospodarstwa domowego czy kwiaty. Co więcej, każda z wąskich uliczek położonych w obrębie bazaru, specjalizuje się w innym asortymencie np. mięsie drobiowym, rybach, suszonych owocach, orzechach albo przyprawach. Można zrobić tutaj zakupy codziennie, z wyjątkiem szabatu.

 

 

Hatachana

Hatachana to zabytkowa historyczna stacja kolejowa położona na obrzeżu osiedli Stara Jafa i Newe Cedek. Otwarto ją w maju 1891 roku. Warto podkreślić, że był to pierwszy dworzec kolejowy wybudowany na Bliskim Wschodzie (poza Egiptem i Turcją). Składało się na niego ponad dwadzieścia budynków.

 

W 1948 roku oficjalnie zamknięto stację, a należące do niej budynki wykorzystywano do lat 80 XX wieku jako magazyny i bazę wojskową. Dopiero w 2004 roku rozpoczęto rewitalizację tego terenu, a od 2010 roku jest on dostępny dla publiczności. Znajdują się tu sklepy, restauracje, galerie, placówki kulturalne oraz Muzeum Sił Obronnych Izraela.

 

 

Jafa – zupełnie inne oblicze metropolii

Do 1949 roku Jafa była osobnym miastem i dlatego jest miejscem odmiennym niż reszta Tel Awiwu. Przede wszystkim to obszar, który liczy sobie kilka tysięcy lat, ale Jafa charakteryzują się także inną, charakterystyczną architekturą.

 

W Jafie turyści mogą zobaczyć bardzo dużo zabytków. Najważniejszym z nich jest starożytny port morski, który jest jednym z najstarszych portów morskich na świecie. W pobliżu portu znajduje się nieczynna latarnia morska. Ciekawą atrakcją jest także XII-wieczny meczet Al-Mahmudijja. Warto zwrócić uwagę także na położoną w pobliżu fontannę wybudowaną dla pielgrzymów oraz na dość charakterystyczny punkt Jafy, czyli wieżę zegarową, wzniesioną w 1906 na cześć tureckiego sułtana Abdülhamida II.

 

 

Życie nocne w Tel Awiwie

Imprezy w Tel Awiwie organizowana są przez cały tydzień, co tylko potwierdza, że miasto nie zasypia, bo wszystkie najmodniejsze bary i kluby tętnią życiem przez całą noc. Gdzie szukać dobrej zabawy?

 

Dobrym kierunkiem będą ciągnące się wzdłuż plaży ulice HaYarkon, Dizengoff, King George czy Ibn Gabirol. Wiele interesujących miejsc zlokalizowanych jest przy Alei Rothschilda, czyli ulicy będącej osią najstarszej części Tel Awiwu. Ten, kto szuka relaksu i odprężenia, powinien skierować swoje kroki do dzielnicy Florentin. Z kolei miłośnicy klubowej muzyki oraz tańca najlepiej znajdą coś dla siebie w okolicach portu i w klubach przy ulicy Carlebach, która słynie ze sceny undergroundowej.

 

Plaże w Tel Awiwie

Tel Awiw to także piękne plaże. W całym mieście jest ich w sumie szesnaście, a każda z nich może się pochwalić krystalicznie czystą wodą i złocistym piaskiem. Co więcej, każda ma swój własny charakter przyciągający różnych plażowiczów. Tutejsze wody Morza Śródziemnego oferują świetne warunki do uprawiania sportów wodnych – np. surfingu, więc także fani aktywnego wypoczynku będą mieli co robić.

 

Jerozolima – najpiękniejsze miasto na świecie?

Tam, gdzie spotykają się trzy religie - Stare Miasto

To jedno z najważniejszych miejsc w Jerozolimie, które ma kluczowe znaczenie religijne dla chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Leży we wschodniej części miasta, a na wschód od niego wznosi się Góra Oliwna. Stare Miasto dzieli się na cztery części – chrześcijańską, żydowską, muzułmańską i ormiańską.

 

Od 1981 roku Stare Miasto wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na jego terenie znajduje się wiele zabytków, ale te o największym znaczeniu to: Wzgórze Świątynne z Kopułą na Skale – perła sztuki islamskiej, jeden z pierwszych w historii meczetów, meczet Al-Aksa, Ściana Płaczu oraz bazylika Grobu Świętego – sanktuarium Zmartwychwstania Pańskiego, święte miejsce chrześcijan.

 

Stare Miasto otoczone jest murami obronnymi mającymi niemal 5 kilometrów długości. Zostały one poddane gruntownej renowacji i utworzono na ich terenie Jerozolimski Park Narodowy. Mury mają w sumie osiem bram, ale siedem z nich jest otwartych - Damasceńska, Nowa, Jafy, Dawida, Gnojna, Lwia i Heroda). Ostatnia – ósma, tzw. Złota, od czasów Sulejmana pozostaje zamurowana.

 

 

 

Najciekawsze dzielnice Jerozolimy - En Kerem i Me’a Sze’arim

En Kerem to jedno z osiedli mieszkaniowych Jerozolimy. Ciekawe jest z tego względu, że właśnie na tym terenie mieli mieszkać św. Zachariasz wraz z żoną św. Elżbietą i to tutaj miał przyjść na świat św. Jan Chrzciciel. W obrębie En Kerem znajduje się kilka sanktuariów chrześcijańskich, które odwiedzane są głównie przez przybywających do Ziemi Świętej pielgrzymów.

 

 

Z kolei Me’a Sze’arim to jedna z najstarszych żydowskich dzielnic w Jerozolimie i miejsce, gdzie mieszkają najbardziej ortodoksyjni wyznawcy judaizmu – żydzi charedim oraz chasydzi. Mają oni skrajnie konserwatywne poglądy – m.in. - nie uznają współczesnego państwa Izrael, odmawiają służby w wojsku, nie płacą podatków oraz nie uznają świeckiego wymiaru sprawiedliwości, ponieważ mają własne sądy religijne.

 

Co więcej, mieszkańcy Me’a Sze’arim noszą tradycyjne skromne stroje i ściśle przestrzegają zasad szabatu. Oczywiście, podobne zachowania odczekują od wszystkich odwiedzających. Dlatego wybierając się do tej dzielnicy, należy pamiętać o skromnym stroju, powściągliwości w okazywaniu uczuć oraz o zakazie robienia zdjęć ludziom.

 

Machane Yehuda Market, czyli szuk

Machane Yehuda (nazywany także szukiem) to największy bazar Jerozolimy, gdzie swoje stoiska ma ponad 250 sprzedawców. Można znaleźć tutaj m.in. warzywa, owoce, przyprawy czy ubrania. Położony jest pomiędzy ulicą Aggripas a Jaffa; tworzą go dwie główne duże alejki oraz kilkanaście mniejszych uliczek rozlokowanych dookoła nich.

 

Wizyta na tradycyjnym bazarze to niesamowite doświadczenie, które zostawia w pamięci wspaniałe smaki, zapachy i dźwięki. Zamiast robić zakupy w zwykłym supermarkecie, warto przyjść tutaj, aby porozmawiać ze sprzedawcami, negocjować ceny i kupić dobrej jakości produkty.

 

 

 

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać