2019-09-10
Autor: visitestonia.com
XVIII-wieczny park Kadriorg (co oznacza po estońsku "Dolinę Katarzyny" od imienia ukochanej drugiej żony cara, na cześć, której został wzniesiony) oraz jego japońskie ogrody otoczone są starymi, drewnianymi domami z ozdobnymi drzwiami, nad którymi pochylają się gałęzie rozkwitających drzew. To wszystko brzmi jak opis baśniowej krainy, a znajduje się w odległości jedynie krótkiego spaceru od centrum Tallina.
Kompleks Kadriorg liczy ok. 70 hektarów. Jego budowa rozpoczęła się w 1718 na polecenie rosyjskiego cara Piotra I. Można w nim zaobserwować elementy charakterystyczne dla XVIII, XIX oraz XX wieku. Najpopularniejszymi miejscami są: jeziorko z łabędziami, otoczone klombami kwiatowymi oraz promenada.
Pałac, zaprojektowany przez Nicolo Michettiego i stanowiący prawdopodobnie najsłynniejszy przykład designu w historii estońskiej architektury, zachował się do dziś w świetnym stanie.
Pierwotnie pełnił funkcję letniej rezydencji carskiej. Został wzniesiony na wzór ówczesnych włoskich pałaców, z trzypoziomową fasadą z frontu i po bokach, a dwupoziomową z tyłu, tworząc swoistą mozaikę architektoniczną.
Sala balowa oraz ogród zimowy zostały dobudowane do tylnej fasady pałacu w latach 1933/34. Obecnie pałac Kadriorg zamieszkiwany jest przez prezydenta Estonii – spacerowicze mogą niemalże zapukać do jego drzwi. Jak wiele innych budynków rządowych w Tallinie – siedziba głowy państwa jest zaskakująco łatwo dostępna.
Fot. Shutterstock
W pobliżu pałacu znajduje się Muzeum Sztuki KUMU – perła nowoczesnej estońskiej architektury. W 2006 roku krótko po otwarciu, zdobyło tytuł Europejskiego Muzeum Roku. Na siedmiu poziomach prezentuje ono historię estońskiej sztuki oraz wiele wystaw zagranicznych.
Oprócz KUMU, na terenie parku znajduje się również Muzeum Sztuki Kadriorg oraz Muzeum Mikkeli, a także pomniki zasłużonych Estończyków: rzeźbiarza Amandusa Adamsona, pisarza Friedricha Reinholda Kreutzwalda czy wszechstronnego artysty Jaana Koorta.
W Kadriorg zlokalizowanych jest wiele uroczych kawiarni, idealnych na popołudniową herbatę i deser. Gourmet Cafe specjalizuje się w kawach, przyciągając nie tylko wspaniałym aromatem wydobywającym się zza drzwi, ale także wnętrzem urządzonym w stylu art deco.
Niedaleko od niej znajduje się NOP – kafejka i sklep z organicznymi specjałami, np. sokami czy burgerami, przygotowanymi jedynie przy użyciu lokalnych składników.
Fot. Shutterstock
Bardziej wymagający mogą zjeść kolację w eleganckiej restauracji Katharinenthal, znajdującej się przy jeziorku. Rodziny z dziećmi zaprasza Miia-Milla-Manda – miejsce łączące plac zabaw dla dzieci z kawiarnią, położone niemalże w centrum parku Kadriorg. Czekają tam na nich m.in. lody, słodycze, a także specjały marchewkowe.
W 2011 roku otwarto ogrody japońskie. Zostały zaprojektowane przez znanego architekta krajobrazu – Masao Sone. W swojej koncepcji idealnie wykorzystał on północno-wschodni zakątek parku, z wysokimi drzewami i ciężkimi skałami. Rośliny w ogrodzie dobrane zostały specjalnie do chłodniejszego, estońskiego klimatu. Na wiosnę rozkwitają drzewa wiśni i rododendrony, latem irysy, a jesienią ogród wypełnia się czerwienią, pomarańczą, żółcią i brązem. Kadriorg jest największym publicznym ogrodem rododendronów w regionie.
Piękny, zadbany park, barokowa architektura dookoła, uczta dla umysłu w muzeach, przytulne kawiarnie, miejsce zabawy dla dzieci – wszystko czego potrzeba do spędzenia przyjemnego niedzielnego popołudnia. Spacer po Tallinie i poznawanie jego atrakcji może być męczące, ale relaks w miejscu takim, jak Kadriorg jest prawdziwą wisienką na torcie.