#onetontour portugalia
  • Powered by
#onetontour portugalia
Galeria
Almendres - tajemniczy, kamienny krąg

2017-11-14

Na polanie, pośród dębów korkowych, w roku 1964 odkryto i po raz pierwszy sfotografowano niezwykły kamienny krąg - kromlech Almendres.
Almendres - tajemniczy, kamienny krąg

Składa się on z 95 kamieni, z których największe dochodzą do 3 m wysokości. Podobnie, jak na innych tego typu obiektach, na kamieniach wyryte są różnego rodzaju wzory, być może służące do obserwacji astronomicznych. Odkrycia dokonał naukowiec, przygotowujący nową mapę Portugalii. Podczas prac pomiarowych, oczyszczono część terenu z krzaków i w ten sposób odkryto to niezwykłe miejsce.

Jest to największe stanowisko megalityczne na Półwyspie Iberyjskim, starsze aniżeli najbardziej znany obiekt tego typu na świecie - kamienny krąg ze Stonehenge w Anglii.

Około dwóch kilomterów od polany, na której położony jest kamienny krąg znajduje się pojedynczy głaz. Ma on ponad trzy metry wysokości i waży około 9 ton. Przypuszcza się, że był on symbolem płodności i równocześnie znakiem granicznym. Jego górna część pokryta jest reliefami o nieznanym przeznaczeniu. Legenda mówi, że jest to również pomnik mauretańskiej księżniczki.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać