#onetontour dubaj
  • Powered by
#onetontour dubaj
Artykuł
Dubaj - stolica rekordów dostępna dla każdego

2018-11-15

Przepych, piękne plaże, pustynia, sztucznie utworzone wyspy, stoki narciarskie oraz luksusowe hotele przyciągają do Dubaju turystów z całego świata. Wśród Polaków zainteresowanie wakacjami w tym miejscu intensywnie rośnie, a mit o tym, że Dubaj jest miastem tylko dla bogaczy, już dawno został obalony.
Dubaj - stolica rekordów dostępna dla każdego

Dubaj rozsławiły na całym świecie jego rekordowe atrakcje. To tutaj znajduje się najwyższy na świecie budynek Burj Khalifa mierzący 828 metrów. Niedaleko Burj Khalifa znajduje się Dubai Mall, czyli największe na świecie centrum handlowo-rozrywkowe. Klienci tego gmachu mogą korzystać z oferty ponad 1200 sklepów. W Dubai Aquarium znajduje ponad 33 tysiące gatunków zwierząt wodnych. 

 

Zdecydowanie to nie jedyne, co Dubaj oferuje. Na zwiedzającego czeka wiele skarbów historii, muzeów i miejsc dziedzictwa kulturowego, które sprawiają, że można poczuć się przeniesionym w czasie. Wizyta w Heritage Village i Muzeum Dubajskim w historycznym forcie Al Fahidi pozwala zobaczyć architekturę naznaczoną beduińskim dziedzictwem i tradycją handlu perłami, a Centrum Porozumienia Kulturowego im. Szejka Mohammeda (SMCCU) to miejsce, w którym jeszcze lepiej można poznać dziedzictwo tego emiratu. 

 

Kiedy jechać do Dubaju? Czy Dubaj to miasto na każdą kieszeń? Co zjeść i jakich atrakcji nie można przegapić? Oto kilka cennych wskazówek, które pozwolą spędzić niezapomniany czas w Dubaju. 

Stolica rekordowych atrakcji

Burj Khalifa 

To tutaj należy rozpocząć eksplorowanie Dubaju. Burj Khalifa to najwyższy na świecie budynek, który wznosi się na aż 828 metry. Niezwykłe połączenie nietuzinkowej architektury, sztuki i dziedzictwa kultury Dubaju. Tysiące metrów kwadratowych powierzchni budynku mieszczą biura, aż 900 prywatnych apartamentów, 160-pokojowy hotel Armani oraz taras widokowy At the top mieszczący się na 124. piętrze. Najnowszym elementem budynku jest położony najwyżej na świecie taras widokowy, At The TopSKY, który znajduje się na 148. piętrze. 

 

Fot. Shutterstock

 

Aż 57 wind znajduje się w budynku Burj Khalifa, najwyższa z nich dojeżdża na wysokość 504 m wewnątrz szybu zajmującego 140 pięter – najwyższego na świecie. Swoją drogą windy dowożące gości na tarasy widokowe jeżdżą z prędkością... 10 m/s, co oznacza, że w niecałą minutę można dostać się na ostatnie piętro! 

 

Bilety warto kupić online, przed wyjazdem do Dubaju, ponieważ wyprzedają się bardzo szybko. Ich ceny wahają się w zależności od piętra, na które chce się wjechać oraz od godziny wejścia. Wjazd na taras widokowy na 124 i 125 piętro kosztuje 135 AED, ale w godzinach szczytu (między 16:00-18:00) już 210 AED. 

Dubai Mall 

Niedaleko wieżowca Burj Khalifa znajduje się centrum handlowe Dubai Mall. Jest to największy na świecie obiekt, w którym można zrobić zakupy, korzystając z oferty ponad 1200 sklepów. Na powierzchni 1,1 miliona metrów kwadratowych nie znajdują się jednak tylko sklepy. Dubai Mall oferuje również wiele parków tematycznych dla dzieci oraz wyjątkowe lodowisko Dubai Ice Rink, które ma olimpijskie wymiary. 

 

Fot. Shutterstock

 

W Dubai Mall znajduje się również akwarium Dubai Aquarium. Ów zbiornik mieści 10 milionów litrów wody, co sprawia, że akwarium należy do największych na świecie. 33 tysiące gatunków zwierząt wodnych, m.in. największa ławica rekinów piaskowych na świecie. Na miejscu można skorzystać z możliwości przejażdżki łodzią ze szklanym dnem, zejść pod powierzchnię w klatce do snorkelingu, a najodważniejsi mogą nawet zanurkować ze sprzętem i popływać w towarzystwie rekinów. 

Wyspa w kształcie palmy 

Mieszkańcy Dubaju mówią, że takie rzeczy możliwe są tylko w Dubaju. W którym miejscu na ziemi mogłaby powstać wyspa w kształcie drzewa palmowego? Palma Jumeirah jest jedną z największych na świecie sztucznych wysp. Na jej terenie znajduje się wiele ekskluzywnych hoteli, takich jak Waldorf Astoria, Fairmont, One&Only, Jumeirah Zabeel Saray i prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny, legendarny Atlantis, The Palm. Dzięki kursującej wzdłuż pnia kolei jednoszynowej połączonej z siecią tramwajową na lądzie można dostać się tam bez najmniejszych problemów. 

 

Fot. Shutterstock

 

Starożytne szlaki handlowe 

Dubaj słynie głównie z Burj Khalifa, ale to zatoka stanowi serce miasta. Pierwotnie plemię Bani Yas osiedliło się przy ujściu rzeki. To właśnie wody zatoki były niezbędnym elementem gospodarki Dubaju: połowu pereł i rybołówstwa. Obecnie w tym można spotkać się z historią Dubaju, zwiedzić Muzeum Dubajskie oraz poczuć klimat labiryntu uliczek prowadzących do targów złota, przypraw i tkanin. 

 

Fot. Shutterstock

 

Będąc nad zatoką, warto udać się w rejs łodzią o nazwie abra, którego cena wynosi zaledwie 1 AED. 

Pustynia Arabska 

Podczas pobytu w Dubaju warto zagospodarować czas, tak aby udać się na Pustynię Arabską. Żeby się tam dostać, wystarczy zaledwie 20 minut jazdy od nowoczesnych ulic dzielnicy Downtown Dubai. 

 

Fot. Shutterstock

 

Jak wygląda safari w dubajskim stylu? Najpierw przejażdżka samochodem terenowym po wydmach, jazda na quadzie i jeszcze zabawa na sandboardingu. Nietuzinkowe doświadczenia wypełnią przekąski z grilla, zabiegi z henny i wycieczka na wielbłądzie. Takich atrakcji na próżno szukać w Europie, dlatego będąc w Dubaju to zdecydowanie obowiązkowy punkt wycieczki!

 

Pokaz fontann 

 

Fot. Shutterstock

 

Nie bez powodu Dubaj kojarzony jest z pokazem fontann. Na sztucznym jeziorze o powierzchni 12 hektarów znajdują się fontanny, które podczas codziennego pokazu strumień wody z fontanny sięga 150 metrów. Co ciekawe ów strumień w akompaniamencie światła widoczny jest z odległości ponad 30 kilometrów, a nawet z kosmosu. Można usiąść na jednej z wielu ławek i zobaczyć je bezpłatnie lub z pobliskich restauracji i kawiarni, z których rozpościera się widok na fontanny. 

Dubai Safari 

2500 zwierząt w jednym miejscu, czyli Dubai Safari w Al Warqa. Małpy, lwy, żyrafy, krokodyle oraz wiele innych zwierząt z całego świata. Pierwsze na świecie safari ze specjalną zagrodą dla krokodyli można zwiedzić w napędzanych energią słoneczną pojazdach. To jednak nie koniec, park wciąż się rozwija. Do 2020 roku ma zapewnić miejsce dla nawet 5000 zwierząt. 

Czego nie można przegapić, czyli jedzenie w Dubaju 

Co dla wielu osób może być zaskoczeniem, w Dubaju można zjeść niczym sułtan za około 60 zł dziennie! Warto wybrać się na spacer wśród miejskich straganów w starej części dzielnicy Deira, gdzie można spróbować lokalnej shoarmy. Można znaleźć miejsca, gdzie za lokalne specjały będzie trzeba zapłacić kilkanaście złotych. 

 

Fot. Ekipa #OnetOnTour

 

Będąc na miejscu, nie można zapomnieć o falafelu, czyli smażonych na głębokim oleju kotlecikach z ciecierzycy, które doprawiane są czosnkiem, kolendrą i kuminem. Świetną przekąską w ciągu dnia będzie hummus - pasta z ugotowanej ciecierzycy z sezamem i czosnkiem. Inną pyszną pastą jest Babaghanoush. Jej głównym składnikiem jest upieczony bakłażan z dodatkiem sezamu.

 

Kiedy warto polecieć do Dubaju?


Fot. Shutterstock

 

Słońce świeci w Dubaju cały rok, można więc uczynić go celem krótkiej wyprawy weekendowej lub też rodzinnych wakacji. Panujące tam w miesiącach wakacyjnych upały mogą okazać się dość ekstremalne, dlatego poleca się zwiedzanie Dubaju w okresie pomiędzy wrześniem a majem, kiedy średnia temperatura oscyluje między 20 a 30 stopniami Celsjusza. 

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać