#onetontour holandia
  • Powered by
#onetontour holandia
Artykuł
Beginaż w Amsterdamie

2018-07-16

Beginaże powstawały głównie w średniowieczu. Stanowiły zespół niewielkich domków z małym kościołem lub kaplicą i szpitalem, w pobliżu których znajdował się dom matki przełożonej. Otaczał go mur, w którym znajdowała się jedna lub więcej bram, łączących budynki z miastem. W beginażach mieściły się izolatka dla zakaźnie chorych, stajnie, kurniki, browary, ogrody i łąki, na których wypasano zwierzęta. Kto zamieszkiwał beginaże?
Beginaż w Amsterdamie

Begijnhof, czyli po polsku beginaż. Siedziba zakonu Beginek, niezamężnych kobiet tworzących laicką wspólnotę religijną. Nazwa beginaż pochodzi od świętej Begga. Begijnhof w Amsterdamie to jedyne wewnętrzne podwórze, które powstało w średniowieczu. Ostatnia Beginka, siostra Antonia zmarła w 1971 roku, ale tutaj nadal mieszkają kobiety zajmujące się działalnością charytatywną.

 

Początki

 

Pierwsza grupa takich kobiet przybyła do stolicy Holandii w 1150 r., ale nazwę Beginki zaczęto używać znacznie później. Pierwsza wzmianka pojawia się w 1307 roku, a w 1393r. Albrecht van Beieren zatwierdził zasady beginażu. Kobiety, które mieszkały w beginażu, nie były zakonnicami i obowiązywały je mniej surowe reguły. Nie składały ślubów i w każdej chwili mogły go opuścić.  Pod koniec XIV wieku Beginki posiadały własną kaplicę. Jednak dopiero 17.10.1419 r. biskup Biduane dokonał uroczystego poświęcenia. Nowa kaplica była pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, Świętego Jana Ewangelisty i Apostoła Mateusza.

 

Kaplica używana do dziś



 
 
Po reformacji Beginki były zmuszone opuścić dotychczasową świątynię. Dlatego też, w 1665 r. zdecydowano się na wybudowanie nowej kaplicy. Zarząd miasta wydał na to zgodę pod warunkiem, że z zewnątrz będzie przypominać zwykły budynek. Kaplica zaprojektowana przez Philipsa Vingboonsa, powstała w jednym z domów. Obecnie nadal odbywają się tam nabożeństwa.

Wyjątkowa tradycja

 

 

 
Zwyczajem Beginek było chowanie ich w kościele, ale był jeden wyjątek. Po reformacji kościoła katolickiego i ustanowieniu go protestanckim, Cornelia Arents zażyczyła sobie pochowania na ścieżce przy kościele. Choć początkowo, w 1654 r. pochowano ją w świątyni, później jej grób przeniesiono na zewnątrz. Co roku 2 maja na jej grobie składane są kwiaty.
 
 

Najstarszy budynek


 

Na terenie beginaża warto zwrócić uwagę na dom z czarną drewnianą fasadą - Houten Huis. Jest to najstarszy istniejący dom mieszkalny w Amsterdamie. Wybudowano go około 1420 roku.

 

Godziny otwarcia i adres

 

Het Begijnhof w Amsterdamie jest jedynym ogrodem w średniowiecznym Amsterdamie, położonym pośrodku dzielnicy het Singel. Ogród leży prawie metr niżej niż reszta centrum miasta,na średniowiecznym poziomie ulic. Dokładny adres to Begijnhof 30, 1012 RM Amsterdam.

 

Wejście jest bezpłatne. Beginaż w Amsterdamie można odwiedzić codziennie od 09:00 do 17:00.

 

Warto pamiętać, że beginaż jest wciąż zamieszkały. Należy zachowywać się cicho i uszanować prywatność mieszkanek.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać