#onetontour islandia
  • Powered by
#onetontour islandia
Artykuł
Golden Circle – największe atrakcje Islandii

2018-05-03

W każdym kraju są miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć. Na Islandii, takim turystycznym must see zdecydowanie jest Golden Circle.
Golden Circle – największe atrakcje Islandii

Golden Circle to około 300 kilometrowa trasa rozpoczynająca i kończąca się w Reykjaviku. Można pokonać ją na dwa sposoby – kierując się z Reykjaviku do miasta Mosfellsbær lub Hveragerði. Po drodze warto zrobić co najmniej sześć - chociaż okazji na pewno będzie więcej - przystanków w poniżej opisanych miejscach.

 

 

Park narodowy Þingvellir

 

Park narodowy Þingvellir położony jest około 59 km na wschód od Reykjaviku, na północnym brzegu największego islandzkiego jeziora Thingvallavatn (isl. Þingvallavatn). Utworzono go w 1928 roku, a 2004 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Nazwa parku nie jest przypadkowa – wiąże się z bardzo ważnym dla Islandii wydarzeniem. Słowo słowo þing oznacza „parlament”, a vellir to po polsku „równina”. Właśnie tutaj w 930 roku po praz pierwszy zebrał się islandzki parlament - Althing, czyli jedna z najstarszych instytucji parlamentarnych na świecie, która działa po dziś dzień. Co więcej, w Þingvellir 17 czerwca 1944 roku ogłoszono również pełną niepodległość Republiki Islandii.

 

Jednak teren jest ciekawy nie tylko ze względu na historię. Poprzecinany licznymi szczelinami ląd to miejsce styku dwóch płyt tektonicznych - eurazjatyckiej i północnoamerykańskiej, które tworzą tutaj wąwóz zwany Almannagjá. Pomiędzy szczelinami wytyczono liczne ścieżki spacerowe, dzięki czemu turyści mogą swobodnie poruszać się po całym terenie.

 

Ciekawe miejsca w Parku Narodowym Þingvellir to także: Brennugjá - miejsce uśmiercania czarownic, Drekkingarhylur - miejsce gdzie topiono skazane przez sąd kobiety, wodospad Öxarárfoss oraz kościół w którym znajduje się słynny dzwon obwieszczający najważniejsze wydarzenia.

 

Wodospad Gullfoss

 

Gullfoss (pol. Złoty wodospad) to jeden z najpiękniejszych islandzkich wodospadów. Składa się on z dwóch robiących ogromne wrażenie kaskad - mniejszej 11 metrowej i wyższej 21 metrowej. Trudno uwierzyć, ale w każdej sekundzie przepływa przez niego blisko 400 metrów sześciennych wody. Pochodzi ona z drugiego co do wielkości lodowca na Islandii – Langjökull i spływa prosto do głębokiego kanionu, który powstał w trakcie ostatniej epoki lodowcowej.

 

Jeżeli będziemy mieć szczęście i odwiedzimy wodospad w słoneczny dzień, to istnieje ogromna szansa, że zobaczymy nad wodą liczne kolorowe tęcze. Turyści mogą podejść bardzo blisko wodospadu - w jego pobliżu wyznaczono bezpieczne ścieżki oraz wybudowano platformy widokowe, z których można obserwować masy spadającej wody.

Gejzer Strokkur

 

Następny przystanek na trasie Golden Circle to właściwie nie tylko gejzer, ale cała dolina Haukadalur. To bardzo aktywny geotermalnie obszar, na którym występują gorące źródła, kratery, sadzawki z gotującym się błotem i oczywiście gejzery – w tym największy i najbardziej znany czynny gejzer Islandii, czyli Strokkur (pol. Maselnica). Gejzer ten wyrzuca wodę i parę (o temperaturze przekraczającej czasami 100 stopni Celsjusza) na wysokość od 20 do 40 metrów, co około 4-8 minut.

 

Co ciekawe, samo słowo gejzer wywodzi się od nazwy jednego z najbardziej znanych islandzkich gejzerów o nazwie Geysir. Nie jest on aż taki efektowny jak Strokkur, ponieważ obecnie wyrzuca wodę tylko na kilka metrów – w dodatku bardzo nieregularnie, średnio co kilka dni.

Jezioro Kerið

 

Kolejne miejsce na trasie Golden Circle to jezioro Kerið. Jak powstało? Prawdopodobnie Kerið był to wulkan stożkowy, który wybuchł – około 3500 roku p.n.e.. Jego komora magmowa opróżniła się i z czasem wypełniła ją woda. Jezioro ma 270 metrów długości, 170 metrów szerokości i 55 metrów głębokości.

 

Turkusowa woda wspaniale kontrastuje z brunatno-czerwonymi zboczami krateru – całość robi niesamowite wrażenie. Kerið można zarówno obejść dookoła, aby podziwiać je z góry, jak i przespacerować się do wnętrza krateru, gdzie przy samym brzegu jeziora czeka na nas urocza ławeczka.

Hveragerði

 

Zanim wrócimy do Reykjaviku, warto odwiedzić jeszcze kilka miejsc. Kolejnym przystankiem może być miejscowość Hveragerði. Mieszka tu około tylko 2000 osób, ale – co ciekawe - jest to najbardziej zaludniony na świecie obszar położony na źródłach geotermalnych. Miasteczko słynie głównie z dużej ilości szklarni, w których uprawia się warzywa, owoce i kwiaty. W Hveragerði funkcjonuje także Park Geotermalny, gdzie można z bliska przyjrzeć się gorącym źródłom oraz poznać możliwości wykorzystania energii geotermalnej.

 

W sąsiedztwie Hveragerði, a dokładniej w dolinie Reykjadalur (pol. Dolina dymów) położona jest słynna gorąca rzeka. Teren wokół niej częściowo zagospodarowano – znajdziemy tu drewniane pomosty ułatwiające wejście do wody, wieszaki na ubrania i parawany oraz wytyczone ścieżki.

Hellisheiði

 

Następny punkt na trasie Golden Circle to trzecia co do wielkości na świecie, a zarazem największa na Islandii, elektrownia geotermalna - Hellisheiði. Turyści mają możliwość obejrzenia wystawy poświęconej wykorzystaniu energii geotermalnej na Islandii. Ekspozycja jest bardzo ciekawa, zawiera dużo elementów multimedialnych. Nawet osoby, które nie mają pojęcia o geotermii, wyjdą stąd zadowolone. Co więcej, to unikalna szansa, aby zobaczyć, jak wygląda taka ogromna elektrownia „od środka”.

Reykjavik

 

Na koniec wisienka na torcie, czyli położony nad zatoką Faxa Reykjavik – największe miasto i stolica Islandii. Reyjkjavik został założony w 874 roku przez wikinga Ingolfa Arnarsona.

 

Legenda mówi, że pierwszy osadnik zbliżając się do wybrzeża, wrzucił do wody tzw. „słupki tronowe” (będące częścią „krzesła wikinga”). Miał on się osiedlić w miejscu, gdzie woda wyrzuci słupki na brzeg. Aby upamiętnić to wydarzenie, na głównym placu Reykjaviku umieszczono imitacje drewnianych słupków, z których unosi się dym.

 


Co ciekawe, nazwa Reykjavik oznacza dymiącą zatokę i pochodzi oczywiście od znajdujących się w okolicy licznych gorących źródeł i gejzerów. Warto również podkreślić, że Reykjavik jest to najbardziej wysunięta na północ stolica świata.


Co warto zobaczyć, będąc w Reykjaviku? Przede wszystkim dość charakterystyczny kościół Hallgrímskirkja, czyli kościół Hallgrímura, który był luterańskim duchownym i poetą. Jest to drugi co do wysokości budynek na Islandii (mierzy 73 metry). Kościół kształtem ma przypominać wzgórze zbudowane z bazaltowej lawy. We wnętrzu znajdują się największe na Islandii organy, a na szczycie kościelnej wieży zlokalizowany jest punkt widokowy, gdzie można wjechać winą. Przed kościołem ustawiono pomnik przedstawiający Leifa Erikssona. Monument w 1930 roku podarowały Islandii Stany Zjednoczone z okazji 1000-lecia istnienia Althingu, czyli islandzkiego parlamentu.


Spacerując po niewielkim centrum miasta, warto odwiedzić okolice portu, gdzie znajduje się kilka ciekawych obiektów. Uwagę zwraca tam przede wszystkim dość nowoczesny, mieniący się w słońcu budynek. To sala koncertowa o nazwie Harpa. W jej pobliżu zlokalizowana jest słynna rzeźba Sun Voyager, która wykonał Jón Gunnar Árnason. Kształtem przypomina ona łódź, a artysta chciał swoim dziełem przekazać metaforę nieodkrytego terytorium oraz marzenie o nadziei, postępie i wolności.


Ciekawostką jest, że w porcie – bliżej miejsca cumowania statków - zobaczyć można jedyną na Islandii lokomotywę upamiętniającą próbę budowy linii kolejowej w tym kraju (w Islandii nie ma pociągów – przyp. red.).

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać