#onetontour islandia
  • Powered by
#onetontour islandia
Galeria
Islandzki most między kontynentami

2018-04-23

Islandia pęka na dwie części! Spokojnie, dzieje się to bardzo powoli i w najbliższym czasie nie zanosi się na spektakularną katastrofę. Jednak w miejscu gdzie widać już szczelinę znajduje się ciekawa atrakcja - most między Ameryką Północną i Europą.
Islandzki most między kontynentami

W tempie 2,5 centymetra rocznie, Grzbiet Środkowoatlantycki odsuwa od siebie północnoamerykańskie i euroazjatyckie płyty tektoniczne. Podczas gdy większość z tych zjawisk ma miejsce głęboko na dnie oceanu, na Islandii można zobaczyć przebiegającą przez środek wyspy główną granicę między płytami dwóch kontynentów i przespacerować się z jednego na drugi.

Ponad głęboką szczeliną ryftową na Półwyspie Reykjanes w otoczeniu księżycowego krajobrazu pól lawowych zawieszono "Most między Kontynentami", zwany również "Midlina". Wcześniej most nosił też nazwę "Leif Szczęściarz", na cześć słynnego odkrywcy Leifa Ericsona, który był znany jako pierwszy Islandczyk, który ponad 1000 lat temu dotarł do Ameryki Północnej.

Most jest symbolem połączenia dwóch kontynentów: Europy i Ameryki Północnej, nowego i starego świata. W połowie zaznaczona jest granica, a na przeciwnych końcach znajdują się napisy: "Witajcie w Ameryce" i "Witajcie w Europie".

 

 

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać