#onetontour islandia
  • Powered by
#onetontour islandia
Artykuł
Zorza polarna nagrana z okna samolotu. Niesamowity widok

2018-04-20

Coraz więcej ludzi na całym świecie chce doświadczyć fenomenu zorzy polarnej. Dlatego masowo przyjeżdżają Islandię, bo to idealne miejsce do obserwacji zorzy polarnej. Aryeh Nirenberg leciał z Nowego Jorku do Reykjaviku. Miał nadzieje, że zobaczy zorzę będąc na wyspie, ale nie spodziewał się tak pięknego spektaklu świateł już za oknami samolotu.
Zorza polarna nagrana z okna samolotu. Niesamowity widok

Zorza to zjawisko świetlne, występujące na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi. W sprzyjających warunkach bywa widoczne nawet w okolicach 50. równoleżnika. Powstaje na skutek burz magnetycznych na Słońcu. Wtedy wyrzucane są ogromne ilości naładowanych cząstek (głównie protonów i elektronów) o wysokiej energii. Tworzą one tak zwany wiatr słoneczny, który stanowi przedłużenie atmosfery słonecznej. Kiedy dotrze on w pobliże Ziemi, oddziałuje z jej polem magnetycznym.

 

Zorzę polarną znamy zwykle z pięknych zdjęć i filmów, które wykonano z poziomu ziemi. To nagranie jest wyjątkowe, bo prezentuje zjawisko „z góry” - samolot znajdował się na wysokości ponad 10 kilometrów.

 

 

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać