#onetontour holandia
  • Powered by
#onetontour holandia
Artykuł
Volvo Gdynia Sailing Days w pełni. Jakie atrakcje czekają na gości?

2018-07-12

Nadchodzący weekend przyniesie kolejne zmagania w ramach trwających od 25 czerwca Volvo Gdynia Sailing Days. Widzowie będą mieli szansę zobaczyć m.in. żeglarzy startujących w Regatach „Samotników” - Memoriale im. Lenonida Teligi oraz pierwszą rundę Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Co więcej, zapraszamy także na specjalne wydanie Onet On Tour prosto ze skweru Kościuszki w Gdyni. Transmisja live w niedzielę 15 lipca o godzinie 14:00 na stronie głównej Onet oraz na fan page Onet Podróże.
Volvo Gdynia Sailing Days w pełni. Jakie atrakcje czekają na gości?

Impreza Gdynia Sailing Days organizowana jest od 2000 roku. Natomiast od roku 2012 jej partnerem oraz sponsorem tytularnym jest firma Volvo i impreza nosi nazwę Volvo Gdynia Sailing Days. Żeglarstwo jest szwedzką tradycją marki Volvo. Szwedzi od zawsze związani są z żaglami i z pływaniem. Volvo już 19 lat temu rozpoczęło organizację jednych z największych zawodów żeglarskich na świecie - Volvo Ocean Race. Areną tych regat są oceany i morza całego świata.

 

Volvo Gdynia Sailing Days 2018

Zmagania na wodach Zatoki Gdańskiej odbywają się w różnych klasach i regularnie przyciągają międzynarodowe zawody rangi mistrzowskiej. W tym roku zdecydowanie najwyższą rangę będą miały mistrzostwa Europy w olimpijskich klasach 49er, 49erFX i Nacra 17. Bardzo ważnymi regatami będą także mistrzostwa świata do lat 21 klas Laser Standard i Laser Radial oraz mistrzostwa świata juniorów klasy Laser 4.7.

 

Volvo Gdynia Sailing Days

źródło: Volvo Gdynia Sailing Days

 

W programie 19. edycji VGSD, oprócz wspominanych wcześniej regat, znalazły się także Puchar Europy w klasie 29er, Puchar Trenerów w klasie Optimist, Puchar VGSD w klasach A-Class, Hobie 16, Formula Open, Nacra 17, Delphia-24 OD, Scandinavia/Skippi 650, Micro i Latający Holender, Puchar Prezydenta Miasta Gdyni w klasach 49er, 49erFX, RS:X i Finn oraz Regaty „Samotników” - Memoriał im. Lenonida Teligi. W sumie organizatorzy spodziewają się, że przez Marinę Gdynia przewinie się nawet ponad dwa tysiące żeglarzy.

 

Volvo Gdynia Sailing Days

źródło: Volvo Gdynia Sailing Days

 

Dużą zaletą Gdyni jest to, że żeglarze są na wyciągnięcie ręki. Ich rywalizację bardzo dobrze widać z plaży oraz z falochronu Mariny Gdynia, z Bulwaru Nadmorskiego i z Kamiennej Góry.

 

Volvo Gdynia Sailing Days

źródło: Volvo Gdynia Sailing Days

 

Volvo Gdynia Sailing Days – nie tylko regaty

VGSD to nie tylko rywalizacja na wodzie, ale również szereg imprez towarzyszących temu wydarzeniu na lądzie. Regatami żyje zazwyczaj całe miasto - przede wszystkim gdyńska marina, gdzie rozstawiane jest miasteczko z atrakcyjnymi stoiskami. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat atrakcjami były m.in. siatkarski trening z Marcinem Możdżonkiem, możliwość zagrania meczu siatkarskiego z członkami Kabaretu Paranienormalni czy warsztaty kulinarne, w których pierwsze skrzypce grała znana z popularnego, kulinarnego show Masterchef, Karina Zuchora.

 

Copernicus na Volvo Gdynia Sailing Days

Copernicusa, czyli jedyny polski jacht startujący w rejsie legend Volvo Ocean Race, będzie można podziwiać także w Polsce. Uświetni on swoją obecnością program Volvo Gdynia Sailing Days. Jego przybycie do portu zaplanowano na 14 lipca.

 

Dziś Volvo Ocean Race to rywalizacja na śmierć i życie. Liczy się każdy ułamek sekundy, co widać w ograniczeniach wagowych dotyczących wszystkiego, co załoga zabiera na pokład. Liofilizowana żywność ma smak i konsystencję zeschłej gąbki, którą zalewa się wodą z odsalarki. Na krótszych odcinkach cała załoga w ogóle nie śpi, na dłuższych zawodnicy śpią w trybie zmianowym po kilka godzin, najczęściej kładąc się w mokrym kombinezonie. Dzisiejsze łodzie osiągają prędkości dobowe znacznie przekraczające 20 węzłów.

 

Wykonany z drewna Copernicus osiągał maksymalnie 10,5 węzła. Był obładowany wszystkimi możliwymi zapasami, w tym setkami litrów wody pitnej, konserwami i żywnością w swojej naturalnej postaci. Na jednym ze zdjęć z rejsu 1973/1974 widać, jak załoga pożywia się serem pleśniowym. Raz doszło też do wyczerpania zapasów wody pitnej. Sponsor imprezy zadbał o to, by załogi miały zapas napoju, w którego produkcji się specjalizował. Przez kilka dni na pokładzie spożywano wyłącznie napój chmielowy…

 

źródło: Volvo

Copernicus wziął udział w rejsie legend Volvo Ocean Race. Wśród załogi nie zabrało Bronisława Tarnackiego, który w 1973 roku startował na tej łodzi w regatach Withbread Round the World, przejętych później przez Volvo. Volvo Car Poland jest głównym sponsorem tego rejsu, który przynosi chlubę całemu polskiemu żeglarstwu.

 

źródło: Volvo

 

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać