#onetontour niemcy
  • Powered by
#onetontour niemcy
Artykuł
Onet On Tour: Ostatni dzień ekipy w Niemczech

2018-12-09

Wizyta ekipy Onet On Tour w Zagłębiu Ruhry dobiegła końca. Ostatniego dnia podróży mieli okazję zobaczyć Gazometr w Oberhausen - symbol miasta, ale i całego regionu oraz niezwykłe Muzeum Górnictwa w Bochum.
Onet On Tour: Ostatni dzień ekipy w Niemczech

Ostatniego dnia pobytu w Niemczech ekipa Onet On Tour z prowadzącym Jarosławem Kuźniarem odwiedziła kolejne miejsca na turystycznej mapie industrialnego Zagłębia Ruhry. Niestety trzy dni, żeby zwiedzić ten region i poznać jego ducha to za mało, dlatego z pewnością, będzie trzeba tu wrócić!

 

Pierwszy dzień minął pod znakiem kopalni i rozmów z Polakami mieszkającymi w tym regionie, drugiego dnia ekipa sprawdziła, jakie turystyczne atrakcje kryje Zagłębie. Jak wyglądał trzeci dzień?

 

Gazometr w Oberhausen

 

 

Zakończenie tego pobytu było naprawdę intensywne. Ekipa ostatnie chwile spędziła zwiedzając Gazometr w Oberhausen - budynek, który powstał jako największy na świecie zbiornik na gaz koksowniczy. Na czym polega jego fenomen? Otóż, od 25 lat odbywają się tam artystyczne wystawy.

 

 

Budynek ma 117 metrów wysokości i 210 metrów obwodu, przez co z zewnątrz robi imponujące wrażenie, ale to co najciekawsze znajduje się w jego środku. Wielką pustą przestrzeń zaaranżowano tak, by pasowała do regularnie organizowanych tam wystaw artystycznych. Co ciekawe Gazometr jest jednym z najbardziej ulubionych miejsc artystów z całego świata zajmujących się tworzeniem instalacji.

 

 

W 2013 roku swoją pracę wystawił Christo, jeden z najsłynniejszych instalatorów na świecie.

 

 

W tym miejscu Jarosław Kuźniar spotkał się z Thomasem Machoczkiem.

 

Niemieckie Muzeum Górnictwa w Bochum

 

 

Niemieckie Muzeum Górnictwa Muzeum mieści ponad ćwierć miliona eksponatów, przez co należy do największych tego typu obiektów na świecie. Jest w czołówce najpopularniejszych muzeów w Niemczech - corocznie przyciąga prawie 400 000 zwiedzających.

 



Jego wystawa poświęcona jest nie tylko historii górnictwa niemieckiego oraz rozwojowi techniki górniczej, ale w zbiorach znajdują się również mineralogiczne oraz wybitne zbiory dzieł sztuki związanych z górnictwem. Muzeum Górnictwa jest też głównym archiwum krajowego górnictwa oraz placówką naukową specjalizującą się archeologią górniczą, historią górnictwa, materiałoznawstwem, archeometrią oraz dokumentacją i konserwacją dóbr kultury.

 

 

Oprócz stałej ekspozycji muzeum cyklicznie, organizowanych jest wiele wystaw czasowych.

 

O tym, jak przekształcono cały region Jarosław Kuźniar rozmawiał z Wiebke Büsch.

 

 

Należąca do obiektu wieża szybowa stanowi punkt widokowy, z którego rozpościera się niezwykły widok na Zagłębie.

 

 

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać