#onetontour finlandia
  • Powered by
#onetontour finlandia
Artykuł
Jedziemy na daleką na północ

2019-04-01

Ekipa Onet On Tour podczas wyprawy w Finlandii sporą ilość czasu podróżowała samochodem. Z Helsinek do Laponii, dokładnie do Rovaniemi pokonali ponad tysiąc kilometrów. O czym warto pamiętać podczas takiej podróży?
Jedziemy na daleką na północ

Ekipa Onet On Tour podczas pobytu w Finlandii odwiedziła Helsinki, gdzie Jarosław Kuźniar dowiedział się od mieszkańców, na czym polega fenomen kawy i saun w tym kraju. Nim ruszyli na północ, sprawdzili, czym jest bezpieczna jazda i jak reagować w nietypowych sytuacjach na północy Europy. Następnie wyruszyli do Laponii aż tysiąc kilometrów, żeby przeżyć męską wyprawę. Jak jednak wyglądała ich daleka podróż samochodem?

 

Bez wątpienia ekipa Jarosława Kuźniara z Helsinek na północ Finlandii musiała przejechać długą trasę. Taka podróż nie mogłaby się odbyć bez spełnienia odpowiednich warunków. Przede wszystkim trzeba było pamiętać o wypoczętych głowach tak, aby nie zasnąć za kierownicą. Trzeba było też poruszać się z zachowaniem ostrożności - taki styl jazdy jest tam konieczny ze względu m.in. na wszechobecną dziką zwierzynę.

 

 

Kolejnym warunkiem był bezpieczny, ale i komfortowy pojazd. Volvo V90 to gwarancja przestrzeni, albowiem samochód został zaprojektowany, by sprawić każdemu pasażerowi poczucie jazdy pierwszą klasą. W dodatku mądre wykorzystanie mocy, niski poziom emisji spalin i zużycia paliwa na takich odległościach jest nieocenione.

 

Przepisy drogowe

Przed taką podróżą trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Okazuje się, że do poruszania się po drogach Finlandii wystarczy jedynie dowód osobisty lub paszport, nie ma konieczności meldunku.

 

Nocna jazda w Helsinkach

 

Niezbędne jest jednak krajowe OC i Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (wydawana przez NFZ). Ze względu na bardzo wysokie koszty usług warto jednak wykupić dodatkowy pakiet ubezpieczeniowy - AC, kosztów leczenia i NNW.

 

Przez cały rok, 24 godziny na dobę obowiązuje jazda na światłach mijania. Dzieci poniżej 135 cm wzrostu mają obowiązek podróżowania w foteliku. Obowiązujący limit alkoholu we krwi wynosi w Finlandii 0,5 promila. Za jego przekroczenie grożą wysokie mandaty i areszt. Powyżej 1,2 promila można trafić do więzienia nawet do dwóch lat i stracić prawo jazdy.

 

Ćwiczenia bezpiecznej jazdy w Helsinkach

 

Ograniczenia prędkości w Finlandii

 

W terenie zabudowanym poruszać się należy maksymalnie 50 km/h, na autostradzie do 120 km/h, na pozostałych drogach do 100 km/h.

 

Stan fińskich dróg jest bardzo dobry. Na północy mogą pojawić się łaty w asfalcie, ale nie wpływa to zupełnie na jakość jazdy. W tym kraju natężenie ruchu jest niewielkie. 

 

Na północy Finlandii

 

W miastach trzeba zwrócić uwagę, że jest wiele skrzyżowań równorzędnych. Wszystkie drogi w Finlandii są bezpłatne, ale należy pamiętać o opłacie za parkowanie: od 1 do 2,70 EUR za jeden z czterech wybranych okresów (od 30 minut do 2 godzin). Kosztowne odholowanie czeka kierowców, którzy niepoprawne zaparkowali swoje samochody.

 

Ostrożności nigdy za wiele

 

Im dalej na północ, a bliżej fińskich lasów przed maską można ujrzeć stado reniferów. Do sprawy tych zwierząt należy podchodzić poważnie, albowiem często dochodzi do wypadków na drogach. Renifery nie boją się samochodów.

 

Na planie Onet On Tour w szkole bezpiecznej jazdy Jarosław Kuźniar dowiedział się, jak może skończyć się spotkanie z reniferem

 

W Finlandii znajduje się wiele bezobsługowych stacji benzynowych, które w przypadku płatności kartą przyjmują jedynie wydane przez fińskie banki. Dlatego warto pamiętać o gotówce. Czym dalej na północ tym odległości między stacjami są większe, w związku z tym należy rozsądnie zaplanować podróż.

 

Telefony, które warto zanotować

 

numer zunifikowany: 112
pomoc drogowa: +35 820 080 80

Polska placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP
Armas Lindgrenin tie 21 00570 Helsinki
tel: +35 896 182 80

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać