#onetontour islandia
  • Powered by
#onetontour islandia
Artykuł
Dlaczego Islandczycy świętują Dzień Piwa?

2018-04-20

1 marca to w Islandii Bjórdagurinn, czyli Dzień Piwa. Islandczycy świętują zniesienie trwającej 74 lata prohibicji, która została zakończona 1 marca 1989 roku.
Dlaczego Islandczycy świętują Dzień Piwa?

W przeprowadzonym w 1908 roku referendum Islandczycy zdecydowali o tym, że od dnia 1 stycznia 1915 roku wprowadzony zostanie zakaz sprzedaży wszelkich napojów alkoholowych. Pełna prohibicja nie trwała długo, bo w 1921 roku zakaz częściowo zniesiono. Dlaczego? Ze względu na to, że Hiszpania nie chciała kupować islandzkich ryb, jeśli Islandczycy nie będą z Hiszpanii importować wina. Jednak, mimo że można było legalnie kupić wino, nadal ludzie produkowali alkohol domowymi sposobami.

 


Kolejne referendum przeprowadzono w 1935 roku. Zalegalizowano mocny alkohol, ale nie uwzględniono piwa o zawartości alkoholu wynoszącej 2,25% lub więcej, ponieważ uznano, że piwo byłoby łatwiej kupić, bo jest tańsze. Kolejnym powodem był fakt, iż piwo kojarzyło się z Danią, a Islandia walczyła o uzyskanie niepodległości od tego kraju i odniosła sukces w 1944 roku.

 

 

Sprzedaż piwa o większej zawartości alkoholu zalegalizowano dopiero 1 marca 1989 roku. Władze obawiały się, że dostępność alkoholu będzie miała zły wpływ na młodzież, ale obawy się nie sprawdziły.

 

 

Obecnie sprzedażą alkoholu w Islandii zajmuje się tylko sieć sklepów - Vínbúdin. Jedynie piwo o zawartości alkoholu poniżej 2,25% można kupić w zwykłych sklepach spożywczych.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać